Psi su svaštojedi, što znači da jedu i meso i biljke, uključujući voće. Iako su neki plodovi dobri za njih kao deo uravnotežene ishrane, važno je napomenuti da ne mogu konzumirati svako voće. Neki plodovi su toksični i mogu predstavljati opasnost po njihovo zdravlje. Stoga, ukoliko im želite ponuditi drugo voće, trebalo bi to činiti u malim količinama kako ne bi izazvali probleme u njihovom stomaku. Konsultacija s veterinarom je uvek preporučljiva kako biste bili sigurni da je voće bezbedno za vašeg ljubimca.
Koje voće psi mogu da jedu?
Voće nije obavezno u ishrani pasa, ali može predstavljati pristupačnu i jednostavnu poslasticu ukoliko to vašeg psa raduje.
Evo liste voća koje je bezbedno za ishranu vašeg psa:
- Jabuke
- Borovnice
- Dinja
- Brusnice
- Mango
- Narandže
- Breskve
- Kruške
- Ananas
- Maline
- Jagode
- Lubenica
Koje voće je posebno zdravo za pse?
Samo zato što vaš pas može bezbedno jesti voće, ne znači da su svi plodovi dobri u velikim količinama. Evo nekih zdravih voćki koje su odlična poslastica za psa:
- Borovnice – Možete praviti poslastice sa svežim ili smrznutim borovnicama za pse. Bogate su antioksidansima i vlaknima, što je korisno za varenje i mozak vašeg psa.
- Sirovi ananas – Ako želite snažan udarac hranljivih materija, teško je nadmašiti ananas za pse. Pun je vitamina i minerala, uključujući kalcijum, fosfor i cink.
- Lubenica – Dok god uklonite koru i semenke, lubenica je superhrana za pse. Puna je kalijuma, vitamina A, vitamina B6 i vitamina C. Budući da je većinom voda, takođe hidrira tokom vrućih dana.
Koji je najbolji način pripreme voća za pse?
Neki plodovi moraju biti pripremljeni na određeni način pre nego što budu sigurni za konzumaciju pasa. Drugi su prihvatljivi samo u malim količinama jer mogu izazvati probleme u njihovom stomaku.
Evo različitih voćki i njihov način pripreme za pse:
- Jabuke – Ukloniti semenke i jezgro pre nego što ih poslužite psu, koru možete, a i ne morate oljuštiti.
- Dinja – Ovo je još jedna slatka poslastica koju bi trebalo davati samo u umerenim količinama.
- Brusnice – Ako vaš pas voli kiselkasti ukus brusnica, nemojte mu davati previše, jer mogu izazvati probleme sa stomakom.
- Mango – Ako delite mango sa svojim psom, prvo uklonite kožu i tvrdu košticu. Koštica sadrži malu količinu cijanida i predstavlja opasnost od gušenja.
- Narandže – Psi ne bi trebalo da jedu kore i semenke narandže, stoga ih uklonite pre nego što ih podelite sa njima.
- Breskve – Isto važi i za breskve. Prvo uklonite kožu i tvrdu košticu. I nemojte davati konzervirane breskve, jer sirup sadrži previše šećera.
- Kruške – Semenke krušaka takođe sadrže tragove cijanida, stoga ih ne ostavljajte ako nudite zalogaje svom psu.
- Maline – Ograničite unos malina na najviše ½ šolje dnevno. One sadrže ksilitol, šećerni alkohol koji je otrovan za pse u velikim količinama.
- Jagode – Ove voćkice takođe sadrže puno šećera, stoga dajte svom psu samo nekoliko dnevno.
Koje voće psi ne bi trebalo da jedu?
Postoji nekoliko vrsta voća koje nikada ne bi trebalo da dajete svom psu. Neka mogu izazvati samo poremećaj u stomaku, dok druga mogu izazvati trovanje kod pasa, bez obzira na njihovu veličinu ili rasu.
Nikada ne hranite psa sledećim voćem:
- Avokadom – Ovo voće sadrži persin, toksin koji kod pasa može izazvati povraćanje i dijareju.
- Trešnjama – Koštice trešanja sadrže tragove cijanida. Obično nije opasno ako slučajno progutate jednu, ali ako vaš pas žvaće košticu i oslobodi cijanid, to može izazvati bolest.
- Grožđem – Veoma je otrovno za pse, iako istraživanja još nisu potvrdila zašto. Čak i jedna grožđica može biti fatalna ili izazvati nagli zataj bubrega kod pasa.
Šta uraditi u slučaju da vaš pas pojede nešto otrovno?
Psi ponekad konzumiraju stvari koje im nisu korisne. Čak i ako samo sumnjate da je vaš pas pojeo nešto toksično, odmah kontaktirajte veterinara. Nemojte čekati pojavu simptoma, jer neki od njih mogu potrajati nekoliko dana da se pokažu. Psi koji pojedu otrovne supstance imaju najbolje šanse za potpuni oporavak kada ih vlasnici brzo odvedu veterinaru. Kada kontaktirate veterinara, oni će vam reći da li treba odmah doći ili da sačekate i pratite pojavu simptoma.
Simptomi koji se mogu javiti su: zatvor, dijareja, letargija, stajanje sa savijenim leđima, trzanje ili napadi, povraćanje, pljuvanje ili penušanje iz usta.
U slučaju trovanja pasa, može se primeniti sledeće: aktivni ugalj da apsorbuje toksine, injekcija za izazivanje povraćanja kod psa, operacija, lekovi za smanjenje efekata toksina, rendgenski snimci ili ultrazvučni pregled.